Ihmisiä raiskataan - ihmisiä tapetaan; arvopohjalla


Jussi Halla-aho: "– Ihmisiä raiskataan, ihmisiä tapetaan. Muita puolueita kiinnostaa se, nouseeko perussuomalaisten kannatus." kirjoittaa Kaleva 14.1.

Ehkä meissä jokaisessa asuu pieni populisti, ja nyt on kiire esittämään vaikka ja mitä. Oikeusministeri ehti ensimmäisenä esittämään: "Raiskauslainsäädännön kokonaisuudistusta", valmistelua on tehty kesästä saakka ja työryhmä asetetaan helmikuun alussa. Tässä on hyvä muistuttaa että, lukuisia kansalaisaloitteita on tulossa eduskuntaan ja lakikin on siellä jo käsiteltävänä.

Oikeasti tämä menee niin, kuin puheenjohtaja sanoo: "Kun kohu Oulun tapahtumista laantuu, mitään ei taaskaan tehdä." Ennen vaaleja ei ehditä tekemään lainsäädäntöuudistuksia. Kuka pitää uskottavana, että ne jotka ei ole halunneet tehdä niitä tähänkään asti, olisivat muuttaneet "arvopohjaa" ?

0 kommenttia

  • Tätä postausta ei ole vielä kommentoitu, jätä kommentti alapuolelta!

Kommentoi